Nové zprávy ČT: Nastavená nuda, u které se zasmějete | Reflex.cz
reklama
nahoru

Nové zprávy ČT: Nastavená nuda, u které se zasmějete

Petr Holec19. června 2012 • 11:46
Nové Události
Nové Události
• foto: 
ceskatelevize.cz

Je to téměř tři měsíce, co Česká televize po agonickém čekání spustila nové večerní zprávy. Takže pomalu končí doba hájemství, tedy jestli kdy byla: nové „jasné a spolehlivé“ zprávy jsou jasná nuda, u níž se vždy spolehlivě zasmějete. Bohužel jen v těch nesprávných momentech.

reklama


Už když ČT oznámila, že nové zprávy budou hodinové, ptal jsem se sám sebe, čím je na Kavčích horách vycpou, když už předchozí tradiční půlhodinka byla nuda – a teď zrovna nemyslím nic erotického od moderátorky/reportérky Anety Savarové.


Odpověď je prostá: nové zprávy jsou dvojnásobná nuda. Půlhodinu prostě neuděláte zajímavější tím, že reportéři berou zpovídané chudáky na povinnou procházku parkem, obchodem či skladem. A zvlášť když se u toho například Jakub Železný, jenž se má tolik rád, často tváří jako vyšetřovatel StB.


Ano, přinejmenším v jednom se večerní zprávy od dubnové premiéry zlepšily: moderátoři už nestojí kdesi v dáli, takže je nejenom slyšíme, ale i vidíme. Ve výsostně vizuálním médiu jistě plus, aspoň na moloch jménem ČT. Dokonce si na stání i nějak zvykli, takže z nich už na obrazovce nesálá toporné zoufalství, jaké většinu z nás při delším stání přepadá. Ne nadarmo je stání jedním z mučících prostředků.


Problém je, že delší nové veřejnoprávní zprávy nejsou ani tak obsahem, jako spíš formou: sdělí nám víceméně to samé, jen delší a rádoby zábavnější formou, jíž se ve světě PR machrů říká dynamičtější. Anebo jinak: uděláte to akčně jako kdysi na Nově, když ji její vedení ještě zaživa nepohřbívalo a vědělo, co je kvalitní humor.


V praxi to znamená, že když nám ČT chce večer sdělit, že bylo celkem teplo, koupí v redakci reportérce Lence Drmotové digitální teploměr a vyšlou ji do terénu. Tam pak zjistí velmi zajímavou věc: zatímco je venku na sluníčku přes třicet stupňů, je dole v metru pod třicet stupňů. Myslím, že se s tím budu muset ještě nějak vyrovnat.


Na Kavčích horách začali být vůbec hraví: když je někde metaforicky horko, pustí nám na obrazovku skutečný požár; když to má být naopak, pustí nám detailní záběr na zmrzlinu. Myslím to celkem vážně - je to na Oscara. Jen ještě nevím, v jaké kategorii. Jedno ale ČT vytknout nelze: u nových zpráv se zasmějeme. Jen obvykle tehdy, když máme brečet.
Klíčová slova: rxrxpetrholecDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama