Máte pozemek? Raději se podívejte do katastru, úřady totiž digitálně vyvlastňují

Katastrální mapa   |   Foto:  Archív
21.05.2012 11:17 - text: JAN A. NOVÁK
Máte nemovitost a myslíte si bláhově, že alespoň tu vám nikdo nemůže ukrást? Probuďte se - tahle země se jmenuje Česká republika. A raději se podívejte do nejčerstvějšího výpisu z katastru nemovitostí.

Pokud se ukáže, že kus vašeho pozemku vám najednou nepatří, nebo, že na něm z ničeho nic máte věcné břemeno, které tu nikdy nebylo, nemělo by vás to překvapit. Nové vlně vyvlastňování se tu tentokrát neříká kolektivizace nebo privatizace, ale digitalizace.

 

"Mladý pane, viděl jste někdy důl?" ptá se naivně uhlobaron v povedené cimrmanovské taškařici Posel z Liptákova. "To je díra v zemi. Peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl?"

 

No, komunisti pak ukázali, že i s dolem to jde docela snadno. Dost se toho také rozkradlo při privatizaci, ale i v rámci digitalizace katastru nemovitostí se dají dělat pozoruhodné věci - i když uznávám, že ve srovnání s těmi předchozími je to už jen paběrkování.

 

Navíc tak po česku blbé, že se tomu ani nechce věřit: prostě najednou zjistíte, že na nových mapách už není vaše to, co vám doteď říkalo pane. Nebo, že se zlegalizovala garáž, kterou vám na vaší louce soused postavil na černo. Nebo...

 

Takhle vidí Zemi Rusové. V neobvyklých barvách a ohromujícím detailu

Takhle vidí Zemi Rusové. V neobvyklých barvách a ohromujícím detailu

Rusko včera s přehledem ovládlo hokejovou plochu na finále mistrovství světa ve Finsku. Nedávno ale získalo ještě jedno, neméně zajímavé prvenství - pro změnu ve vesmíru.…

21.05.2012 - pev celý článek

 

Vím o čem mluvím - ze tří mých pozemků (klid, moji milí závistiví soukmenovci, opravdu nejsem boháč) se to týká dvou. Nejdřív jsem si myslel, že to je jen smůla a typický zdejší bordel, lavinovitě se množící zprávy o tomto jevu na internetu, ale ukazují, že nejde o výjimku.

 

A že viník je těžko dohledatelný a nepostižitelný (což by u nás nemělo překvapit). A že o svévolných změnách úřad dotčené zásadně neinformuje. A že proti vyvlastňovací digitalizaci je jediná obrana soud - tedy v našich podmínkách prakticky žádná. Alespoň pokud se postižení nespojí a nebudou vytrvalí, protože například existuje právní institut vydržení, který by v tomto případě šlo velmi snadno uplatnit. Podotýkám ovšem, že v právním, nekorupčním a transparentním prostředí, s funkční justicí, což tento stát zjevně není.

 

Dalo by se meditovat na téma, jestli jde jen o tradiční zdejší neschopnost, nebo neméně tradiční zlý úmysl, ale je to k ničemu: ať dojdete k čemukoliv, nikdy to nedokážete a bude vám to houby platné. Je ovšem pozoruhodné, jak se u nás i věci v principu dobré (což digitalizace katastru nepochybně je) vždycky dokáží zvrtnout v nějaký druh zlodějny. A jak už se to tu stalo bezmála pravidlem.

 

Tabulky "Češi, nekraďte nám tady! " zatím visí jen v zahraničí, měli bychom si je ale urychleně začít věšet i doma. Jenže to asi nejde, protože i z jejich tisku by nejspíš vyrostla zas nějaká zlodějna...

 

Kdesi jsem četl zajímavou myšlenku: pokud nějaký systém překročí určitou mez neuspořádanosti, každý další zásah (včetně těch, které mají neuspořádanost odvrátit) vede jen k dalšímu zhoršení stavu. Český stát je toho, myslím, docela hezkou ukázkou.

 

Náhrdelník z lidských uší. Zpověď českého vojáka, který za peníze odešel do africké války s islámským terorismem

Náhrdelník z lidských uší. Zpověď českého vojáka, který za peníze odešel do africké války s islámským terorismem

„Jmenuji se Dave (samozřejmě to není moje pravé jméno, jež nemohu z bezpečnostních důvodů prozradit) a nastoupil jsem jako profesionální voják do Armády České republiky…

21.05.2012 - Jiří X. Doležal celý článek

reklama


Diskuse ke článku


 

Nejčtenější články

14 nejúžasnějších tatínků všech dob

05. 03. 2015 - čip - Foto

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Co se to děje? Jsem hrdý na Zemana

04. 03. 2015 - Jiří X. Doležal - Komentáře

Jiří X. Doležal: Nechci, aby mě očkoval gynekolog!

04. 03. 2015 - Jiří X. Doležal - Komentáře

Anketa

Má stát trestat rodiče za to, že nenechají své děti očkovat?
Ano
688 61%
Ne
443 39%
více o tématu
 
Sledujte Reflex.cz na Twitteru
 
 
reklama

Články a sekce označené symbolem zámek jsou součástí placené zóny. Pro přístup je nutná vaše registrace a platba dle zvolené varianty předplatného. Články a další prémiový obsah pak budete mít k dispozici po dobu odpovídající délce vámi zvoleného předplatného.

Zapomněl jsem heslo

Placená zóna

Placená zóna nabízí přístup k exkluzívnímu obsahu časopisu Reflex, zejména pak aktuální vydání Reflexu, které je na webu přístupné ihned v den vydání tištěného Reflexu.

Česko je kabaret

Patří k nejžádanějším divadelním režisérům u nás. Je vyhledávaným moderátorem. Poté, co minulý rok zazářil ve vztahovém seriálu HBO Až po uši,...

celý článek »

Ano, ano, ano

Klíčovou větu pronesl Andrej Babiš v samém závěru třetího sněmu vládního hnutí ANO. Řekl, že skončila éra, kdy hnutí mohlo být řízeno odspodu....

celý článek »

Temný pražský příběh

Nekonečná ostuda jménem tunel Blanka.

celý článek »

Aktuální číslo