Ministerstvo zdravotnictví je proti inhalátorům nikotinu. Zakážou příště inzulín? | Reflex.cz
reklama
nahoru

Ministerstvo zdravotnictví je proti inhalátorům nikotinu. Zakážou příště inzulín?

Jiří X. Doležal13. března 2012 • 06:00
E-cigareta
E-cigareta
• foto: 
Profimedia.cz

V sobotu přinesly Události ČT skutečně šokující novinu: Ministerstvo zdravotnictví zahajuje kampaň proti užívání inhalátorů čistého nikotinu, jediného léku, kterým lze skutečně efektivně léčit těžkou závislost na kouření tabáku. Je normální, aby ministerstvo zakazovalo léky?

reklama

 

Substituční léčba je u těžkých závislostí většinou jedinou cestou, jak nemocného stabilizovat a ukončit jeho permanentní autodestrukci. Jde o to, že nemocný užívá látku, na níž je závislý, v čisté podobě a nerizikovou formou. Kouření tabáku z důvodu závislosti na nikotinu má v ČR ze všech drogových závislostí, které se u nás vyskytují, nejvyšší negativní dopady na zdraví obyvatelstva. Následkem kouření tabáku umírá jeho každý druhý chronický uživatel.

 

Substituční léčka — podávání čistého nikotinu ve formě žvýkaček či náplastí — je zcela běžně rozšířena v celé populaci, ostatně naše podzimní reality show s odvykači kouření a substitucí ukázala PĚTASEDMDESÁTIPROCENTNÍ úspěšnost při odvykání kouření u slabých kuřáků. U silného kuřáka však tyto formy substituce zaberou s menší pravděpodobností, protože uživatel potřebuje „ránu do hlavy“, to jest invazívní podání nikotinu, jaké umožní buď vdechování tabákového kouře do plic, nebo užití inhalátoru.

 

Inhalátorům se u nás souhrnně a mylně říká „elektronická cigareta“, toto zařízení je však jen jedním typem ze sortimentu inhalátorů. Některé se prodávají v lékárnách (ty od renomovaných farmaceutických firem), ty levné se kupují přes internet či v řadě obchodů se vším možným, jež nově inhalátory, především elektronické cigarety, zařadily do svého sortimentu.

 

Princip spočívá v tom, že si závislý — když pocítí potřebu nikotinu — nemusí zapálit a vdechovat jedovatý tabákový kouř. Ten sice obsahuje nikotin, ale také dehet s tisíci karcinogenů. U inhalátoru si kuřák nainhaluje bez ohně a kouře potřebné množství nikotinu, a pokud použije značkový výrobek, má jistotu, že inhaluje pouze čistý nikotin. A — což je ještě důležitější — protože inhalátor nehoří a není kouře bez ohně, uživatel inhalátoru absolutně neobtěžuje okolí smradem a dýmem. Vydechne z plic jen trochu aerosolu bez pachu, který není toxický a nikomu nemůže vadit.

 

 

Teď se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo legislativně postavit inhalátory na roveň cigaretám a vykázat je do prostor, kde je povoleno kouření. Důvodem snad má být vyšší riziko předávkování nikotinem při užívání inhalátoru, ale na jasné zdůvodnění od mluvčího Ministerstva zdravotnictví zatím čekáme.

 

A nyní jednoduchá aritmetika: Pokud závislý užívá v nekuřáckém prostředí inhalátor, vykouří mnohem méně cigaret, každé užití inhalátoru znamená o cigaretu méně. Pokud bude muset i s inhalátorem vybíhat z vlaku — kanceláře — restaurace — baru — čekárny u zubaře, prostě z prostředí, kde se nesmí kouřit, ven, tak už si dá mnohem spíš cigáro než inhalátor.

 

Proto je pokus ministerstva zcela pochybný a je potřeba se mu rázně postavit. Inhalátory s nikotinem — podobně jako například inzulínová pumpa — léčí těžké nemoci a není možné tolerovat, aby proti nim vystupoval úřad, jenž má chránit veřejné zdraví. Pokud ovšem na ministerstvu nerozhodli, že slabí a nemocní mají vychcípat, a pokud proto nemají v úmyslu propříště také zakázat v nekuřáckých prostorech užívání inhalátoru proti astmatu či inzulínu.

Důvodem snad má být vyšší riziko předávkování nikotinem při užívání inhalátoru, ale na jasné zdůvodnění od mluvčího MZ zatím čekáme.


Klíčová slova: rxrxjxdDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama