nahoru

Z Josefova Dolu k protržené přehradě a na hřebeny Jizerských hor

Marek Novotný20. července 2012 • 06:00
Josefův důl
Josefův důl
• foto: 
Hejkal / de.wikipedia

První zajímavostí tohoto výletu je Protržená přehrada na Desné, která způsobila v roce 1916 dosud největší katastrofu spojenou s defektem přehrady na českém území. Výlet nám přinese také nespočet výhedů z hřebenů Jizerských hor korunovaných rozhlednou Královka.

 

 

Nástupním i cílovým místem tohoto cyklovýletu je obec Josefův Důl.

 

 

 

Z Josefova Dolu vyrazíme po žluté turistické značce, která vede souběžně s cyklotrasou č. 3020 směrem na Mariánskohorské boudy. Za Mariánskohorskými boudami se žlutá značka odpojuje k protržené přehradě, aby se později na cyklotrasu 3020 zase napojila, kdo bude chtít vidět protrženou přehradu zblízka, bude muset absolvovat zhruba půlkilometrový technicky obtížnější úsek s prudkým klesáním, ale není to nutné; je možné ji objet po zmiňované cyklotrase a u rozcestí s cyklotrasou 3019 k ní lze sjet jednodušeji.

 

 

 

Cykloklub obtížnost 3Náročnost:
 kopcovitá trasa, bez technicky obtížných úseků

Délka: 38 km

Převýšení: cca 950 metrů

Doporučené kolo: trekové nebo horské (MTB), vhodné i pro croozery

 

Po prohlídce rakouskouherského stavebního paskvilu se vrátíme na rozcestí a pokračujeme po cyklotrase 3020 k rozcestí Za Přehradou, na němž opustíme cyklotrasu a vydáme se vzhůru po silnici č. 290 až na rozcestí U Studánky, kde odbočíme vlevo na cyklotrasu č. 22.

 

 

 

Mineme občerstvení Knajpa, U Čihadel cyklotrasu opět opustíme a vydáme se po modré turistické značce hřebenovkou směr Kristiánov až k Šámalově chatě.

 

 

 

Na rozcestí u Šámalovy chaty si vybereme zelenou turistickou značku mířící do Bedřichova. Bedřichovem projedeme až k Lesní chatě, za kterou odbočíme vpravo na cyklotrasu č. 3020

 

 

 

Kolem chaty Královka se dostaneme až k rozcestí nad Jabloneckou chatou v Hraběticích. Kdo bude unaven, může sjet po silnici přímo do Josefova dolu, trasa výletu ale vede vlevo k vodní nádrži Josefův Důl. Přejedeme po hrázi a za stavením hrázného a dalšími budovami správy přehrady se pustíme směrem dolů, kde se napojíme na žlutou turistickou značku. Ta nás dovede až k výchozímu bodu cyklovýletu v Josefově Dolu.

 


Zobrazit místo Josefův Důl na větší mapě

 

Stáhněte si mapu ve formátu GPX nebo KML.

Marek Novotný


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,110
29,290
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější