nahoru

VÁNOČNÍ POVÍDKA: O dítěti, co se přilepilo k vánočnímu obchodu

Gladys14. prosince 2011 • 08:00


Také rádi nakupujete hračky? Takový obchod s hračkami, to je obrovský lampión, to je vodotrysk záře. Znám tolik dětí, které mají ty odlesky v očích, když vstoupí. A to se pak takové dítě zavěsí na to teplo paprsků, které vychází z hračkářského obchodu…

 

A bylo to zrovna v prosinci o vánocích, kdy sychravost a bláto spojovalo lidské oči. Tak jedno dítě vydalo se samo právě o Štědrém dnu do města, aby našlo svůj obchod s hračkami. Bylo tak malé, že si neumělo koupit ani lístek, avšak poznat hračkářství mu nedělalo potíž. Hračkářství bylo ještě zavřené a ono bez dechu stálo a stálo. Jak se dívalo, v úžasu zapomínalo, že již není ráno, ale poledne a pak nastal večer a lidé přestávali chodit do obchodů, světla se zhasínala a ono stálo a jen se dívalo. A protože dostalo žízeň, bylo již přece jen pozdě v noci a skla hračkářství se pokryla jemnou jinovatkou, přilepilo rty k výloze, jak se snažilo olíznout mrznoucí kapičky a tu se to stalo. Rty se nejdříve jen jemně nalepily a pak stále víc a více se přichytávaly ke skleněné výkladní skříni až zůstaly nehybné a nešlo je odtrhnout od výkladu.

 

A tak tam stálo přilepené, nemohlo křičet. Ale lidé zavolali požárníky a ti přijeli dítě odtrhnout. A věřte, dalo to moc práce, ale nakonec se to povedlo a vrátili dítě jeho mamince. A dítě se mohlo v těch minutách, než je odtrhli od obchodu tolik dívat, protože ty minuty byly nekonečné. Až všechny hračky, které našlo za výlohou v těch chvílích strachu, se vtiskly do jeho duše a zůstaly tam navždy. A ono již nepotřebovalo stát tak dlouho před obchody, protože obrazy hraček v jeho duši zůstaly po celý jeho dlouhý život. Tolik dárků, tolik skrytých pokladů nedostalo nikdy žádné dítě.  

Gladys


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější