Jaké největší poklady se nalezly v Česku | Reflex.cz
reklama
nahoru

Jaké největší poklady se nalezly v Česku

STANISLAV DRAHNÝ4. září 2013 • 16:19
poklad
poklad
• foto: 
Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Sen asi každého milovníka historie (a nejen jeho) si splnil při vycházce do přírody na Litoměřicku. Na turistické cestě nedaleko Tříkřížového vrchu (Kalvárie) nalezl 4000 let starý poklad.

reklama

Zlaté a bronzové šperky a bronzové sekyrky vyhrabala pravděpodobně divoká prasata a nálezce tak na poklad upozornili. Muž z Ústí nad Labem, jehož jméno nebylo zveřejněno, nález z doby únětické kultury odevzdal státu a tak – pokud máte zájem – můžete poklad tento víkend vidět v teplickém muzeu. 

Nález pokladu na Litoměřicku je sice jedinečný ale nikoliv ojedinělý. České země jsou totiž díky pohnuté historii na poklady poměrně bohaté.

Sedm tisíc duhovek

Největší poklad u nás byl nalezen už roku 1771. Tehdy spatřil nádeník Jan Koch na břehu potoka u Podmokel na Rokycansku několik duhovek (zlatých mincí z doby Keltů). Myslel, že se jedná o mosazné knoflíky, a tak je donesl dětem na hraní. To, že si děti hrají se zlatem, objevil údajně až místní židovský obchodník.

Odměna za poklad

Poctivý nálezce z Litoměřicka má podle zákona nárok na odměnu, odhadem v řádech desetitisíců korun.

Odměna se vypočítává z ceny nálezu podle posudku archeologů z Akademie věd ČR.

Nálezce má nárok na deset procent hodnoty.

Když se začal po „mosazných knoflících“ nápadně shánět, místní lidé začali lidé prohledávat okolí nálezu. Úspěšně! Problém byl v tom, že podle tehdejších zákonů nalezené zlato patřilo vrchnosti.

Když kníže Fürstenberk, který byl tehdy majitelem křivoklátského panství, začal pátrat, kam se „jeho“ zlato podělo, drábové a vyšetřovatelé shromáždili 4211 duhovek o váze 28 kg. Při dalším vyšetřování jich zabavili ještě 18,5 kg, a to nějaké mince určitě u podaných neobjevili.

Celkem se odhaduje, že u Podmokel leželo až 7 tisíc zlatých duhovek o váze 50 kilogramů. Bohužel z nálezu už mnoho nespatříte, většinu duhovek dal kníže přetavit na dukáty.

Hrnce stříbrňáků a zlaťáků

Většina pokladů u nás pochází z období třicetileté války. Tehdy lidé ukrývali peníze na nejrůznějších místech. Stříbrný z té doby nalezl u Černovického potoka v Soběslavi před čtyřmi lety František Dedek. Na stavbě jezu objevil 2,5 kg stříbrných mincí z počátku 17. století.

Velký nález stříbrných mincí na Šumavě učinili archeologové v městečku Kašperské Hory. Při rekonstrukci zdejšího náměstí nalezli pod zemí hrnec s téměř čtyřmi tisíci mincemi. Zakopal ho zámožný měšťan během třicetileté války – a už si ho nikdy nevyzvedl.Diskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama