nahoru

Velká voda. Rozdíl mezi Budapeští a Prahou

Stanislav Drahný9. června 2013 • 00:44
Budapešť
Budapešť
• foto: 
Profimedia.com

Na Dunaji hrozí rekordní záplavy. Jak se na ně Maďarsko a jeho hlavní město chystají?

Prudké deště, které před týdnem zasáhly západní polovinu Česka a přilehlé oblasti v Německu, nezpůsobily jen gigantické záplavy na Vltavě a Labi. Voda, která napršela, odtéká také Dunajem. Zprvu zasáhla Bavorsko, kde například v Pasově překonala hladina řeky i rekordní povodeň z počátku 16. století, přesunula se přes Rakousko a nyní opouští Slovensko a valí se na Budapešť.

Padl historický rekord a vody ještě přibude

Maďarsko tak čekají historické záplavy. Hladina Dunaje v Budapešti překonala už v sobotu odpoledne historický rekord a vystoupila na 8,61 metru. Řeka pak ještě pomalu stoupala až do pondělního rána, kdy dosáhla výše 8,91 metrů.

Na nábřeží Dunaje úřady omezili dopravu i parkování. Podobně jako v Praze zavřeli – zatím první – stanici metra. V oblastech nejvíce ohrožených záplavou také z preventivních důvodů nejde elektřina.

Starosta Budapešti István Tarlós uklidňoval, že i rekordní vodu přichystaná protipovodňová opatření zvládnou. I nejohroženější části města – Markétin ostrov a čtvrť Római na severním okraji města – jsou podle jeho slov v bezpečí do doby, než by řeka překročila hranici 9,3 metru.

Podle premiéra Viktora Orbána čelí země nejhorší povodňové vlně v historii. Vláda proto vyhlásila stav pohotovosti na prakticky celém toku Dunaje a nasadila na boj proti záplavám 4 200 vojáků, přičemž dalších více než 5 000 je prý připraveno v případě potřeby zasáhnout.

Raději se připravit předem

V Maďarsku je, na rozdíl od České republiky, masivní využívání armády při budování protipovodňových zátarasů a při likvidaci následků záplav tradicí. Autor tohoto textu prožil shodou okolností v této zemi srpnové povodně roku 2002. Už v době, kdy se povodňová vlna šířila Rakouskem, televizní kanály přerušily v nejsledovanějším čase vysílání. Vystoupil maďarský premiér s krátkým projevem.

Ten zněl přibližně takto: „Naše země čelí největšímu nebezpečí za poslední desetiletí, přímo do jejího srdce se blíží dvěstěletá povodňová vlna. Maďarská armáda do Budapešti a jejího okolí proto vyslala 20 000 vojáků, aby pomohli ochránit majetky a zdraví našich občanů. Žádáme všechny, aby uposlechli příkazů státních orgánů a policie.“

V té době ještě tekla Budapeští řeka, která měla k rekordním průtokům dost daleko. A to je asi největší rozdíl v přístupu mezi politiky v Budapešti a Praze. Maďaři totiž nečekali s budováním protipovodňových zábran do doby než množství vody v Dunaji překoná tabulkové údaje doporučující stavění hrází a začali v předstihu rovnat pytle s pískem. Pravdou je, že tehdejší záplavy Maďarsko celkem v pořádku zvládlo.

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,150
28,910
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější