nahoru

Co jste chtěli vědět o Bilderbergu, ale báli jste se zeptat

Jan Jandourek7. června 2013 • 17:10
bilderberg group schůzka
bilderberg group schůzka
• foto: 
Necyklopedie.wikia.com

V roce 1980 pozvali Helmuta Kohla. A za rok byl kancléřem. V roce 2005 pozvali Angelu Merkelovou. O pár měsíců později byla kancléřkou. V 70. letech se totéž událo s Helmutem Schmidtem. Letos pozvali Jürgena Trittina. Co bude za rok??

V hotelu Grove v britském Watfordu to včera začalo. Setkání skupiny Bilderberg. Každý rok se někde ve světě potkává na pár dní v nějakém luxusním hotelu na odlehlém místě toto pozoruhodné seskupení lidí. Bývá jich tak sto dvacet až sto padesát. Jsou mezi nimi současné i bývalé hlavy států, diplomaté, manažeři, finančníci, lidé z odborů, armádní činitelé, šlechtici, intelektuálové a lidé z medií.

Účastnit se může ten, kdo je pozván předsedou a dvěma čestnými generálními sekretáři. Ti se radí s řídícím výborem. Vybíráni jsou tak, aby mohli vést informovanou a vyváženou diskusi. Většina účastníků pochází z členských zemí NATO. Skromně o sobě mluví jako o „konferenci“. Od 80. let se o ně zajímají media a také lidé, kteří rádi protestují proti všemu nadnárodnímu a kapitalistickému a proamerickému.

KDO Z ČECHŮ UŽ BYL POZVÁN 

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg (2008 USA) –  bývalý vedoucí kanceláře prezidenta Václava Havla, ministr zahraničních věcí,  2013 kandidát na prezidenta ČR


Jiří Pehe
Jiří Pehe (2001 Švédsko) – ředitel New York University in Prague, bývalý ředitel Politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla


Michael Žantovský
Michael Žantovský (1999 Portugalsko) – tiskový mluvčí  Václava Havla, velvyslanec ČR v USA, Izraeli a Velké Británii


Karel Kovanda
Karel Kovanda (1998 Skotsko) bývalý velvyslanec ČR při OSN, bývalý velvyslanec ČR v NATO a Západoevropské unii

Novináři: Mažou nám fotky a zastrašují nás

U počátku Bilderbergu stojí polský politik Józef Retinger (radil mimo jiné polské vládě v exilu), který využil při založení konference své kontakty v politice a ekonomice. Kontaktoval i amerického prezidenta a miliardáře Davida Rockefellera.

Původním cílem zakladatelů bylo podpořit „atlantický“ styl myšlení a vymezit se proti rostoucímu antiamerikanismu. Po účastnících se žádá, aby byli vlivní a respektovaní a měli buď hluboké znalosti, nebo zkušenosti. Ty mají na národní a mezinárodní úrovní využít k uskutečnění cílů, které si Bilderberg klade.

Přípravy trvaly až do roku 1954, kdy první účastníci přijeli do hotelu Bilderberg, který patřil nizozemskému princi Bernhardovi. Tady také konference přišla ke svému jménu. Svou tajemnost si zachovala po celou dobu. Novináři, kteří se chtěli něco dozvědět, většinou odešli s prázdnou a šířili potom historky o odposlouchávaných mobilech a smazaných digitálních fotografiích a pokusech je zastrašovat.

O čem se v luxusních prostorách mluví, můžeme jen spekulovat a také to mnozí rádi dělají. Mezi pozvanými byl kdysi Helmut Schmidt (1973) a o rok později se stal spolkovým kancléřem. Další Helmut, totiž Kohl, byl též hostem (1980) a stal se kancléřem za dva roky. A do třetice žena, Angela Merkelová, přijela 2005 a kancléřkou byla za pár měsíců. Nahodilý pozorovatel by skoro řekl, že takhle okatě se konspirace dělat nemá.

Tisíc způsobů, jak mlžit

O co vlastně na konferenci skutečně jde? Kdo tam byl, většinou o diskutovaných tématech moc nemluví, byť utajení není absolutní. Účastníci informace použít mohou, ale nedodávají žádná konkrétní jména. Mnoho se toho tedy lidé o celém podniku nedoví.

Třeba německý politik za Zelené, Jürgen Trittin, který byl na loňské konferenci ve Virginii, jen shrnul: „Na těchto konferencích jde o otevřenou výměnu k aktuálním tématům od krize eura až po téma toho, jak demokracie ztrácí možnost jednat.“ (Jen na okraj, podle dosavadního schématu bychom ho brzo mohli vidět na kancléřském křesle.)

Někdejší účastník Karel Schwarzenberg toho také moc o akci neřekl: „Bilderberg je setkání velice zajímavé, probírají se tady různé problémy na světě, ale to vždycky za předpokladu, že se o tom nemluví. Je to soukromé setkání bilderbergů.“

Německý deník Der Spiegel se ohledně takového mlžení celkem logicky ptá: „Skutečně to pro politiku a ekonomiku po celém světě znamená málo, když spolu 120 nejspíš nejmocnějších politiků a manažerů posedává u baru nebo v sauně, dávají si najevo porozumění a přinejmenším a aspoň jeden týden jsou v souladu?“

Jenže tu platí ještě jedno kriterium. Kdyby to byl skutečně tajný klub, který řídí osudy světa, proč se jim nepodařilo pořád nic udělat s krizí eura, s řeckou krizí, proč jsou bezradní ohledně Blízkého východu a vlastně vůbec pořád tápají ohledně všech důležitých otázek planety? Ostatně kdyby zde byli ti nejmocnější, k čemu potom další konference, Světové fórum, která se koná ve švýcarském Davosu?

Ať je to jakkoli, letos bude muset svou páteční účast vysvětlovat i britský premiér David Cameron. Jeho mluvčí zatím řekl, že se premiér země, kde se podnik koná, obvykle zve. Má se účastnit na debatě o „domácích a světových ekonomických otázkách“. Tak alespoň máme více jasno.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,860
22,030
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější