nahoru

Skenery na letištích, které fotily nahé pasažéry, končí

Stanislav Drahný3. června 2013 • 16:08
Letištní skener
Letištní skener
• foto: 
Profimedia.cz

Podařilo se vyvinout přístroje, jež samy vyhodnotí, zda cestující není nebezpečný.

Po třech letech protestů veřejnosti americká agentura pro bezpečnost v dopravě (TSA) vyhlásila, že skenery, která zobrazují nahá těla pasažérů na letištích, nahradí dokonalejší technologie.

Po několika letech pokusů úřad oznámil, že se úspěšně podařilo skenery zdokonalit natolik, aby dokázaly vyhodnocovat skryté bezpečnostní hrozby samy, bez potřeby zobrazit fotografii a ukázat ji obsluze skeneru.

Nově vyvinutý software sám analyzuje diskrétní snímky pasažérů a teprve když zjistí nějaké nebezpečí, zobrazí je - ale pouze na piktogramu lidské postavy. Upozorní tak letištní personál na nutnost doplňkové kontroly.

Skenery na letištích, které ukazovaly podrobnosti těl pasažérů, se setkaly s protesty ochránců lidských práv hned po jejich instalaci v roce 2010. I proto o jejich zrušení rozhodl již před časem americký Kongres.

Původně se měly přístroje, které by „umožnily ukazovat méně odhalující snímky pasažérů“ objevit již před rokem. Firma, která měla na starosti vývoj nových skenerů, však nebyla schopna splnit tento úkol včas. První „inteligentní"skener tak agentura představila až nyní.

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější