nahoru

Už víme, proč ztratíme vzpomínky na první roky života, hlásí vědci

Stanislav Drahný28. května 2013 • 16:58
dětská amnézie
dětská amnézie
• foto: 
Profimedia.cz

Za "dětskou amnézii" může růst mozku, který rozmetá neuronová spojení.

Pamatujete si události, které jste prožili ještě před tím, než vám byly tři roky? Většinou asi ne. Proč ale vzpomínky na nejranější dětství ztrácíme, má to snad nějaký důvod?

Předchozí studie dětské anamnézy ukázaly, že si nemůžeme obvykle vybavit události, k nimž došlo před dosažením dvou nebo tří let a máme jen kusé vzpomínky na věci, které se odehrály mezi třemi až sedmi lety našeho věku.

Dětská ztráta paměti dlouhodobě zajímala neurovědce a psychology. Teorií o jejím vzniku bylo proto publikováno několik. Slavný Sigmund Freud se například domníval, že člověk vytlačuje ze svého vědomí nejstarší vzpomínky proto, že mají nežádoucí charakter sexuálních žádostí vztahujících se k rodičům.

Přestavby mozku v dětství

Nyní přišli kanadští neurovědci Paul Frankland a Sheena Josselynová s novou a docela zajímavou teorií. Navedly je na ní výsledky jejich výzkumů na mozcích mláďat myší.

Kanaďané tvrdí, že rychlý růst mozkových buněk v prvních letech života dítěte, doslova rozmetá (a překryje) starší struktury. Předchozí klíčová spojení mezi existujícími neurony se tím značně poškodí, a to natolik, že už nedokážou uchovávat vzpomínky.

To by mohlo vysvětlovat, proč si malé děti mohou pamatovat událost, například narozeniny pouze po dobu několika týdnů nebo měsíců a potom z jejich mysli zmizí.

Naproti tomu spojení v mozku starších dětí a dospělých jsou více stabilní, což umožňuje uchovávat důležité vzpomínky dlouhodobě.

INFOBOX

Proč existuje dětská amnézie?

Mozek (hipokampus) zatím není dostatečně zralý

Vzpomínky z té doby jsou uloženy v nesrozumitelném formátu (jsou řazené podle emocionální osy a nikoliv chronologicky).

Protože malé děti neumějí mluvit, nemůže jejich mozek uchovat vzpomínky ve verbální podobě, tedy je pak později nemůže ani vyvolat z paměti.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: info x, infox, dítě, mozek, paměť, amnézieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,150
28,910
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější