nahoru

Volejte americkou ambasádu, prosí vězeň Guantánama - přes Twitter

Lubomír Heger27. května 2013 • 11:12
Guantanamo
Guantanamo
• foto: 
Profimedia.cz

Jak vypadá "nucená výživa" na křesle, která brání vězňům vyhladovět.

Poněkud neobvyklý "tvít" dostalo minulý týden 12804 uživatelů této sociální sítě, kteří sledují účet prominentího právníka Stafforda Smitha: "Prosím přeposílejte: Shaker Aamer by rád, aby kdokoli kontaktoval velvyslanectví USA na čísle 020 7499-9000 a žádal postup proti Guantánamu. Clive Stafford Smith (@CliveSSmith), 20. května."

 

Smith v Londýně založil humanitární organizaci Reprieve. Ta zaměstnává i obhájkyni Cori Criderovou, které Shaker Aamer předal vzkaz počátkem května. Byl to prý jeho nápad, o existenci Twitteru je dobře informován - přestože tato sociální síť vznikla až čtyři roky poté, co byl na americké základně uvězněn.

 

Křesílko pro vyhladovělého pána

Aamer je posledním vězněm s trvalým pobytem v Británii, jenž dosud nebyl vydán do Londýna. Představuje po všech stránkách zvláštní případ. Bushova administrativa v roce 2007 konstatovala, že proti němu nemá důkazy a vydala povolení k repatriaci. Obamova administrativa totéž zopakovala v roce 2009. Ale nic se nestalo.

 

Guantanamo

 

Aamer tedy drží hladovku, v pořadí již několikátou. Obvykle na svou stranu strhne desítky dalších vězňů, jimž je pro svůj dar výřečnosti jakýmsi neoficiálním mluvčím. Poslední hladovky se od poloviny února účastní již 103 vězňů a asi třetina z nich je "uměle krmena". Hladovkáři jsou uvazováni do speciálních křesel poté, co jejich váha klesne pod 50 kilogramů.

 

Kromě umělého krmení má Aamer za sebou také bití, dloubání do očí, dušení v masce a různé psychické tortury, např. spánkovou deprivaci - vypověděl před právníky. Jsou to jen tvrzení, ale zároveň jsou v souladu s výpověďmi dalších (již propuštěných) propuštěných spoluvězňů, kteří získali od britské vlády jako odškodnění miliony liber.

 

Aamer byl součástí mimosoudního vyrovnání a v případě propuštění na něj doma - kromě manželky, tchána a tří dětí - čekají statisíce. Jenže správa věznice se k jeho propuštění nemá. Bývalý pracovník islámské charity, jehož na podzim 2001 zajali vojáci Severní aliance a prodali za výkupné Američanům jako "důvěrníka" Usámy bin Ládina - zůstává na kubánské základně dvanáctým rokem.

 

INFOBOX

Od ledna 2002 prošlo věznicí na námořní základně v zátoce Guantánamo 779 zadržených. Z nich bylo 604 navráceno do země původu, devět zemřelo a 166 zůstává ve vězení.

Nejstaršími vězni bylo 98 let, nejmladšímu 13.

Z devíti mrtvých podle námořnictva dva zemřeli přirozenou smrtí a sedm spáchalo sebevraždu. Takto byl nicméně uzavřen i případ trojice, která se údajně zasebevraždila (každý zvlášť) během jedné noci. Jak konstatoval v reportáži Harper's Magazine, této verzi nevěří ani sami vojáci na Guantánamu.

Na roční pobyt vězně vynakládá námořnictvo více než jeden milion dolarů. Letošní rozpočet činí 177 milionů.

 

Jde o zvláštní stav "právního limba", které nedokázaly zvrátit ani opakované žádosti tří ministrů zahraničí - Wlliam Hague se za Aamera osobně přimlouval u Hillary Clintonové - 12 tisíc e-mailů, protesty různých umělců a studentů univerzit na obou stranách Atlantiku.

 

Osud vězňů určených k propuštění je stále na libovůli správy věznice a ta se rozhodla, že si Aamera na Guantánamu ponechá. Patrně ji děsí právě jeho pověstná výřečnost - svět už stačil obletět jeho výrok, že by byl raději, kdyby jej "mučili starými metodami, takto zničí člověka beze stop".

 

Aamer jej učinil poté, co byl údajně s dalšími třemi vězni dušen maskou nasazovanou přes obličej, která zároveň znemožňuje mluvit. Jeho tři spoluvězni téhož dne zemřeli. Oficiální verze - sebevražda. Dva ze tří těchto vězňů byli rovněž určeni k propuštění.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,150
28,910
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější