nahoru

„Fašismus je pro Německo správný,“ napsal si mladý Kennedy do deníku

Jan Jandourek25. května 2013 • 08:00
JFK
JFK
• foto: 
Profimedia.cz

Mladý JFK si ještě po válce myslel, že Hitler byl hrdina.

V době studené války, v roce 1963, pronesl americký prezident John F. Kennedy slavnou větu „Ich bin ein Berliner“. Bylo to nedlouho poté, co komunistický režim nechal postavit nechvalně známou zeď mezi východním a západním sektorem Berlína. Prezident dal najevo, že tuto část Berlína komunistům Amerika napospas nenechá.

 

Kennedy ale již předtím navštívil Německo třikrát, v letech 1937, 1939 a 1945. A jsou to zajímavé cesty.

 

Kniha „John F Kennedy mezi Němci“, naznačuje, že v pozdních 30. letech měl Kennedy jisté pochopení pro nacistické rasové teorie a líbil se mu fašistický styl vlády, přinejmenším víc než komunismus. Kennedyho postřehy upoutaly teď pozornost medií od německého Der Spiegel až po britský The Independent.

 

Nejlepší silnice na světě

V létě 1937 přistál Kennedy s přítelem a kabrioletem Ford v Le Havre. Byli to dva dvacetiletí typičtí bohatí Američané z vyšších vrstev, kteří se vydali na tříměsíční cestu. John cestoval se svým přítelem Lemem Billingsem. Cestu si dovedli užít, slavili, flirtovali – a také viděli věci, na které ještě v životě nenarazili.

 

Po návštěvě u řeky Rýn v roce 1937 si Kennedy napsal: „Je to velmi krásné, protože podél trasy je mnoho hradů. Města jsou okouzlující, což ukazuje, že severské rasy se zdají být určitě nadřazenější svým latinským protějškům. Němci jsou skutečně velmi dobří -  to je taky důvod, proč se lidé proti nim spikli – dělají to, aby sami sebe chránili.“ Chválí také německé dálnice, podle něj jsou to „nejlepší silnice na světě“.

 

O čtrnáct dní dříve, zapsal si do deníku: „Dospěl jsem k závěru, že fašismus je pro Německo a Itálii správný. Jaká jsou zla fašismu ve srovnání s komunismem? Billings později vzpomínal, že Kennedy byl během jejich cesty zcela pohlcen zájmem o Hitlerovo hnutí.

 

Z Kennedyho textů není jasné, nakolik uvažoval pod vlivem svého otce Josepha, velvyslance v Londýně, který měl antisemitské a pronacistická smýšlení a nacisté ho považovali za „nejlepšího přítele Německa v Londýně“.

 

JFK (vlevo) s otcem a bratrem v době, kdy cestoval po Evropě (konec 30. let)JFK (vlevo) s otcem a bratrem v době, kdy cestoval po Evropě (konec 30. let)

 

Od začátku si JFK nicméně uvědomoval, že úspěch nacistického režimu byl založen především na propagandě: „Hitler se zdá být stejně populární jako Mussolini v Itálii, i když propaganda je pravděpodobně jeho nejsilnější zbraň,“ shrnul to 17. srpna 1937 v Mnichově. O dva roky později se už vyjadřuje velmi kriticky o gdaňské krizi a tuší, že dojde k válce, za kterou bude chtít Německo svalit vinu na Poláky.

 

Hitler jednou sklidí obdiv

Obdiv pro Hitlera si Kennedy zachoval i po válce. Jako námořní důstojník doprovázel v roce 1945 amerického ministra námořnictva James Forrestala na turné po Německu. Obdivoval technické nadání Němců, ale obával se jejich povahy.

 

Podle něj by bylo velmi snadné chopit se v Německu moci. Pak to na něj ale zase padlo. Navštívil Hitlerovu bavorskou rezidenci Berghof a Orlí hnízdo v horách. Poznamenal si tehdy do deníku: „Každý, kdo navštívil tato místa, si může představit, jak se za pár let Hitler vynoří z nenávisti, která se ho teď obklopuje a bude považován za jednu z nejvýznamnějších postav, které kdy žily.“

 

A dodává: „Bylo něco tajemného na způsobu jak žil a zemřel, to ho přežije a bude nadále vzkvétat. Byl vytvořen z legendární látky.“

 

Oliver Ulbrich, vydavatel výňatků z deníku, nicméně nevěří, že by Kennedy obdivoval Hitlera, ale byl jím spíše fascinován. V každém případě je třeba poznamenat, že Kennedy bojoval ve druhé světové válce a byl vyznamenán za svou námořní službu v Pacifiku.

 

Jeho starší bratr Joseph Jr., námořní pilot, zemřel během riskantní letecké mise nad Evropou. Jeho experimentální letoun, pokus o bezpilotní stroj plný výbušnin, z něhož měli piloti během mise vyskočit, tehdy z neznámých příčin ve vzduchu explodoval a Kennedyho tělo nebylo nikdy nalezeno. To všechno ještě John netušil, když se pár let předtím radostně projížděl po „nejlepších silnicích světa“.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější