nahoru

V opilosti chtěl zabít bratra. Sám se nabodl na nůž

Dan Hrubý26. září 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Flickr

Kolik takových příběhů už bylo napsáno. Dva bratři, jeden slušný a pracovitý, druhý povahy násilnické a panovačné, navíc „pití oddaný“. Tak alespoň vylíčil následující události dobový tisk.

Vše se odehrálo v Brně, konkrétně v Údolní ulici číslo 59. Bydleli zde dva sourozenci – třiadvacetiletý František Nikolovský původem ze Žďáru, jinak též majitel obchodu se smíšeným zbožím, v celém okolí známý „piják a surovec“. A s ním jeho mladší, po všech stránkách příkladnější bratr Alois, povoláním obchodní příručí u firmy J.Schnabl na Cejlu 8, jenž „požíval nejlepší pověsti jako hoch tichý“.

Původně zde žila i matka obou bratří, jež ostatně staršímu Františkovi kupecký obchod zařídila. Jenže ten veden jakýmsi zvráceným vděkem „zacházel s ní tak surově, že musila od něho odejít a soudila se s ním. To zajisté nemálo přispělo k napětí mezi oběma bratry,“ pokračuje Národní politika. V bytě vládla temná a tíživá atmosféra a „často slyšeti bylo, že se oba bratři hádají“, líčí dál list.

K hádce došlo i onen osudný den – 4. října 1901. „František chtěl, aby mu mladší bratr hrál na tahací harmoniku. Alois nechtěl a naopak káral bratra, že mnoho pije a že už zase je opilý. Na to vzal František pušku a hnal se s ní po Aloisovi a tu tento chopil kuchyňský nůž, jenž na stole ležel a bránil se jím proti bratrově útoku.“

Následující popis událostí poskytl policii mladší z bratrů. Tedy v prvé řadě - Alois sice svíral v rukou velký nuž, avšak nijak se jim po bratrovi nehnal ani neoháněl. Naopak „napilý František ve své zuřivosti sám se rozehnal po Aloisovi a nabodl se na velký špičatý nuž. Ten projel mu srdcem a nešťastník skácel se okamžitě mrtev k zemi. Alois vida, co se stalo, zděsil se, a jal se bratra křísiti, vymývaje mu rány a zastavuje krev octem“.

Všechny díly seriálu České mordy si přečtěte zde >>>

Když ocet na ránu v srdci neúčinkoval „vyběhl Alois na ulici, volaje: Můj bratr se probodl, chtěl mně zastřelit a nabodl se na nůž!“ Spěchal také pro lékaře, ten však už jen konstatoval smrt známého opilce a násilníka Františka Nikolovského. Mladšímu Aloisovi policie uvěřila. Jakékoli zavinění na bratrově smrti nebylo během vyšetřování shledáno.

Dan Hrubý
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,250
29,410
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější