nahoru

Před 70 lety němečtí esesáci zmasakrovali obyvatele Oradouru

Jaroslav Šajtar10. června 2014 • 13:00
Oradour
Oradour
• foto: 
wikipedia.org

Po vylodění Spojenců v Normandii značně vzrostla aktivita francouzského odboje, mající za cíl narušovat německé komunikace a všemožně komplikovat okupantům boj proti invazním silám, což Spojenci pochopitelně vítali.

Druhá tanková divize SS „Das Reich“ dostala rozkaz přesunout se do Normandie za účelem zatlačení spojeneckých sil. Během přesunu čelila stále častějším útokům odbojářů, přičemž usmrtila mnoho civilistů. Brzy ráno 10. června 1944 na velitelství pluku za SS-Sturmbannführerem Ottou Weidingerem přišel velitel I. praporu SS pluku „Der Führer“ SS- Sturmbannführer Adolf Diekmann. Sdělil mu, že ho oslovili dva francouzští civilisté tvrdící, že odboj zadržuje v nedalekém městečku Oradour-sur-Vayres německého důstojníka. Byl jím velitel průzkumného praporu SS-Sturmbannführer Helmut Kämpfe.

Jatka

Téhož dne, tedy přesně dva roky po lidickém masakru, obklíčil Diekmannův prapor vesnici Oradour-sur-Glane. Podle jedné teorie si ji spletl s Oradour-sur-Vayres. Diekmann nechal nahnat všechny obyvatele na náměstí kvůli kontrole dokladů. Pro jistotu dal zatknout i šest civilistů, kteří Oradourem projížděli na kolech právě ve chvíli, kdy Němci přijeli. Esesáci nahnali všechny ženy a děti do kostela a muže do šesti stodol. Vojáci jim při střelbě z kulometů mířili na nohy, aby umírali pomaleji. Na oběti nemohoucí se hýbat Němci naházeli klestí a stodoly zapálili. Zahynulo 190 mužů, pouze pět jich uniklo. Poté esesáci přešli ke kostelu, kde odpálili zápalnou bombu, a když se ženy a děti snažily utéci, kosili je kulometnou palbou. V kostele nalezlo smrt 247 žen a 205 dětí. Jen jediná žena přežila. V noci esesáci srovnali Oradour se zemí. O pár dní později přeživší, jimž dovolili pohřbít mrtvé, nalezli 642 povražděných obyvatel.

Dohra

Poté, co se SS-Standartenführer Stadler dozvěděl o hrůzném masakru, žádal, aby Diekmanna postavili před soud. Ale ten se hájil tím, že taková jatka jsou v Sovětském svazu obvyklá, takže se soud oddálil až do doby, kdy měla divize „Das Reich“ dorazit do Normandie. Jenže Diekmann padl dřív, než k tomu došlo.

Trosky Oradouru zůstaly ponechány ve stavu, v jakém se nacházely v době masakru, jako upomínka na německé běsnění za druhé světové války. Vesnice obdržela Řád čestné legie.

Jaroslav Šajtar


Klíčová slova: historie, oradourDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,080
29,080
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější