nahoru

Krutost první světové války. Podívejte se, jak zachytili fotografové události na bojištích

Karel Pučelík, E15.cz22. března 2017 • 16:30
Krutost první světové války. Podívejte se, jak zachytili fotografové události na bojištích
foto: Topical Press Agency/Getty Images

Před sto lety probíhala 1. světová válka. Velká část bitev se odehrávala v zákopech, od bojů minulých století se však bitvy první světové lišily používáním techniky. Na francouzské frontě poprvé bojoval tank, poprvé armády mohly použít i bojový plyn.

Vojenská technika byla na začátku svého vývoje. Ve fotogalerii se podívejte, jaké jednoduché maskování jednotky používaly. Tvořila ho síť natažená mezi domy, na ulicích měst tedy nebyli vojáci vidět. Sítě natahovaly ve svých městech obě strany konfliktu.

Do války se zapojili i Japonci, tehdy ještě na straně Dohody dobývali německé državy v Tichomoří. Japonsko mělo ambice stát se regionálním hegemonem, proto v roce 1915 donutilo čínu akceptovat jejich 21 požadavků. Po konci války bylo přizváno jako jeden z vítězů do Versailles. Od Němců získalo původně čínskou provincii Šan-Tung a další tichomořské ostorvy.

Do bojů zasáhli i ruští Kozáci, kteří původně sloužili v carském vojsku. Po říjnové revoluci a uzavření Brestlitevského míru se s Ruskem začali rozcházet. v následné občanské válce bojovali i pod velením bílého generála Děnikina.

 

Karel Pučelík, E15.cz+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Kurzy měn
25,400
21,010
29,230
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější