nahoru

Le Monocle: Lesbický noční klub v Paříži byl odsouzen k záhubě

Martin Mrázek19. září 2016 • 13:55
Le Monocle: Lesbický noční klub v Paříži byl odsouzen k záhubě
foto: reddit.com

Noční život Montmartru v Paříži byl na přelomu 20. a 30. let minulého století vskutku velice rozmanitý. Byl to ráj bohémů, začínajících umělců, nudících se manželů či krásných tanečnic. Montmartre byl rovněž místem, kde nikdo nikoho nesoudil a neřešila se lidská sexualita. Právě proto se sem uchýlila i lesbická komunita a vznikl zde dost možná úplně první noční klub, který byl určen jen pro ženy.

Jmenoval se Le Monocle. To kvůli módě, již měly tehdejší lesby v oblibě – smoking a monokl (optické sklíčko). Nosit tuto kombinaci na veřejnosti bylo něco jako dnes mávat vlajkou s barvami duhy, ale v klubu madam Lulu, jak se říkalo majitelce Le Monoclu, to bylo něčím zcela běžným.

Proslulý podnik měl neustále narváno, ale časy prosperity rázně přerušila nacistická okupace. Němci podnik uzavřeli a všechny lesby začali perzekvovat. Tedy až na jednu. Slavná Violette Morris, francouzská vzpěračka a patronka klubu Le Monocle, byla jedním z prvních úlovků německého gestapa.

Violette byla oblíbenkyní samotného Hitlera, který ji už v roce 1936 osobně pozval na olympijské hry do Berlína. Ona pak na oplátku poskytla nacistům částečné plány Maginotovy linie, detailní strategické rozmístění jednotek v Paříži a technická schémata francouzských tanků.

Díky tomu mohla žít v klidu ve svém hausbótu na Seině, zatímco všechny její bývalé přítelkyně odvádělo gestapo. Francouzi ovšem nezapomněli a roku 1944 ji na silnici za Paříží zastřelili členové odboje. Violette byla pohřbena v neoznačeném masovém hrobě.

Le Monocle byl nakonec po válce znovu otevřen ve čtvrti Montparnasse, ale původní slávy už se nikdy nedočkal. Dodnes je na místě oprýskaný vchod ve tvaru monoklu.
+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
22,100
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější