nahoru

Dokument o JXD Nepřesaditelný měl premiéru ve varech: Zábava, hloubka, sebereflexe...

Darina Křivánková5. července 2017 • 18:15
Dokument o JXD Nepřesaditelný měl premiéru ve varech: Zábava, hloubka, sebereflexe...
foto: Archív

Bylo to riziko, které se vyplatilo. Přivézt na MFFKV film, který vznikne v produkci Reflexu, se zdálo být bláhové a šílené zároveň. Zvlášť, když na jeho realizaci byly od prvotního nápadu dva měsíce. Ale právě v tom tkví kouzlo Reflexu a lidí s ním spojených: je tu možné takřka cokoli. Lepší důkaz než film o novináři Jiřím X Doležalovi, Nepřesaditelný, není třeba hledat. 

Po premiéře se tleskalo. Dlouho. A tleskalo se i během filmu. Publikum se bavilo. JXD byl dojatý. Režisér Igor Chaun taky. Trefně a lapidárně to shrnul po projekci Jan Hřebejk, někdejší spolužák režiséra Igora Chauna z FAMU: „Je to zábavný a hluboký film.“ Právě v kombinaci těchto dvou poloh tkví síla dokumentu o originálním novináři Jiřím Doležalovi.

Na jedné straně je to upřímná zábava, JXD dává ochotně do placu všechen svůj exhibicionismus a narcismus, na straně druhé se nebojí odhalit i méně populární zákoutí své osobnosti. Ale právě díky schopnosti sebeironie a sebereflexe vychází JXD z téhle filmové bitvy jako sympatický „hrdina“, kterému ovšem režisér nemusel lézt do zadku a plácat ho po zádech. Ale ani nebylo třeba ho tlačit do kouta a lámat z něj kontroverzní proklamace, JXD tohle zvládne sám. A to se bál, že není pro film dost atraktivním tématem. Sakra je!

Podívejte se na trailer k filmu Nepřesaditelný:

1080p 720p 360p
NEPŘESADITELNÝ (režie Igor Chaun) - trailerVIDEO Martin Bartkovský

Může vás štvát svými názory, chováním, postoji profesními i lidskými, ale nikdy vás nebude nudit. I proto, že se nebojí konfrontace. Režisérovi ochotně odevzdal seznam svých bývalých manželek, milenek i haterů a ti Igoru Chaunovi ochotně vydali dost nelichotivá svědectví. JXD z tohoto „souboje“ nevychází ani jako vítěz, ani jako poražený, ale jako člověk, který je nepohodlný, stojí si za svými často nepopulárními názory a v mnoha ohledech žije velmi osamělý život. Žádná adorace extrémního živlu, ale upřímná zpověď, která chvílemi hraničí s komedií, chvílemi s tragédií.

Za to, že z původně plánovaného sotva půlhodinového portrétu vznikl plnokrevný celovečerní dokument, nepatří dík jen vděčnému protagonistovi, ale i režisérovi. Jako tvůrci mu bylo povětšinou vytýkáno to, že netočí víc. Teď se to zase potvrdilo. Chaun je nejen obratný vypravěč, ale hlavně se umí ponořit do tématu a vytvořit svému hrdinovi takové podmínky, že vás dokáže zaujmout a strhnout, i když třeba vůbec netušíte, o koho jde. Podle JXD se natáčení podobalo skupinové terapii: „Igor ze mě dostal neuvěřitelné věci. Přiblížil se mi tak jako můj psychoanalytik.“ Byla to zjevně oboustranně plodná spolupráce: Chaun zase přiznal, že ho práce na filmu Nepřesaditelný vytrhla z letargie. A přestože tvrdí, že ve skutečnosti kinematografii nikdy neopustil, dá se mluvit o comebacku.

Na MFFKV čeká snímek přidaná projekce 6. 7. v 15.30 v Thermalu, poté bude Nepřesaditelný k vidění například na Colours of Ostrava nebo na Letní filmové škole. Tvůrci také plánují roadshow po letních kinech. Film má v každém případě větší potenciál, než si kdo na začátku troufal představit.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Filmový festival Karlovy Vary 2018

V pátek 29. června začíná letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Další dění můžete vyčíst z průběžně aktualizovaného programu. Stejně tak aktualizujeme medailonky hlavních hvězd, které letos do Varů přijedou.

Každoročně největší starostí návštěvníků je sehnat včas festivalový pass a následně vstupenky na jednotlivé projekce. Proto jsme pro vás připravili průvodce „ jak se dostat na film“, jenž popisuje možnosti, o kterých jste možná nevěděli. Další průvodce vám usnadní shánění ubytování ve Varech, zahrnuje možnosti ubytování od luxusních hotelů po stanové městečko.

Festival v Karlových Varech má dlouhou historii, letos se uskuteční už jeho 53. ročník. Původně to přitom byla jen malá filmová přehlídka. Dnes už by se nemohl uskutečnit bez stovek dobrovolníků. A my vám také poradíme, jak díky festivalu sehnat brigádu.

Kurzy měn
25,750
22,000
29,360
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější