nahoru

O soudružce matce, životě, lásce a smrti. Podívejte se na nejdelší ukázku z dokumentu o JXD

Martin Bartkovský3. července 2017 • 16:30
1080p720p360p
NEPŘESADITELNÝ (režie Igor Chaun) - trailer
• video: 
Martin Bartkovský

Už ve středu 5. července bude mít v 11:30 v sále B hotelu Thermal na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech světovou premiéru dokumentární film Igora Chauna NEPŘESADITELNÝ. Ten v 80 minutách mapuje život Jiřího X. Doležala. Podívejte se na trailer. 

Dokumentární portrét J. X. Doležela je příběh o muži, jehož osobní život dokonale splynul s jeho profesí reportéra známého časopisu. Je to film o velké nezničitelné lásce a o samotě, která z ní svým způsobem vyplývá.

Eminentně nás zajímá novinářská metoda JXD: jak mluví s lidmi (rád chodí do konfliktu, je vystudovaný psycholog a přesně ví, jak získat v diskusi převahu), jak sbírá informace, jak a kde píše, kdy píše, jestli píše lehce … a pochopitelně, jestli píše něco, o čem nevíme… třeba básně. To by možná mohla být jedna linka vyprávění, která by film rytmizovala: totiž, jak vzniká reportérův text.

Ten film by měl být ale také o člověku, který denně osahává svobodu v této zemi uzákoněnou v ústavě. Reportér, který se dostal až samu hranu tzv. aktivistické žurnalistiky, při níž bojuje za svou pravdu tak intenzivně, jako to udělal během letité kampaně za legalizaci konopí, a rovněž během projektů, při nichž opakovaně testuje fungování člověka v rámci nějakého systému, který má neutuchající tendenci jej šikanovat.

Napětí filmu bude vyvěrat z toho, že se během vyprávění dostaneme do stavu jakési proměny, kde přestaneme vidět mírně cynického a krutě exhibitního člověka, jehož bude divák čekat (tak ho zná), a vynoří se normální stárnoucí kluk, pro nějž je pravděpodobně jediným pravidelným sociálním kontaktem redakce Reflexu – bez ní by ztratil smysl života. 

Vše o filmu JXD: Nepřesaditelný čtěte zde >>>
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Filmový festival Karlovy Vary 2018

V pátek 29. června začíná letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Další dění můžete vyčíst z průběžně aktualizovaného programu. Stejně tak aktualizujeme medailonky hlavních hvězd, které letos do Varů přijedou.

Každoročně největší starostí návštěvníků je sehnat včas festivalový pass a následně vstupenky na jednotlivé projekce. Proto jsme pro vás připravili průvodce „ jak se dostat na film“, jenž popisuje možnosti, o kterých jste možná nevěděli. Další průvodce vám usnadní shánění ubytování ve Varech, zahrnuje možnosti ubytování od luxusních hotelů po stanové městečko.

Festival v Karlových Varech má dlouhou historii, letos se uskuteční už jeho 53. ročník. Původně to přitom byla jen malá filmová přehlídka. Dnes už by se nemohl uskutečnit bez stovek dobrovolníků. A my vám také poradíme, jak díky festivalu sehnat brigádu.

Kurzy měn
25,750
22,000
29,360
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější