nahoru

Britská kapela Alt-J má na své straně nezávislou scénu i popové publikum

Antonín Kocábek19. července 2017 • 08:00
Alt-J
Alt-J
• foto: 
Colours of Ostrava

Na počátku z nich mnozí chtěli mít „nové Radiohead“. Jenže zatímco ti vždy na první místo stavěli své umělecké ambice, Alt-J od počátku okouzlovali spíš lehkostí a působivými melodiemi. Pokud chceme vyjmenovat, co všechno se v neagresívních a popově vzdušných písničkách formace z Leedsu zrcadlí, dá se setrvat jen u dvou tří nálepek. Folk je tu přítomný úplně stejně jako křehká elektronika, taneční zábava se prolíná se zamyšlenou melancholií, hiphopové rytmy zase s oduševnělými linkami neexhibujících kytar. Nejednoznačnost je pro ně zkrátka přirozený stav.

Docela často se lze setkat s tvrzením, že start dnes už jen tria byl „raketový“. Hned jejich debutové album An Awesome Wave (2012) totiž obdrželo Mercury Prize, tři nominace na Brit Awards a platinovou desku. A za další tři roky už byli na plakátech uváděni jako headlineři velkých festivalů. Jenomže než vůbec ona první deska vyšla, kapela po celé dva roky hlavně zkoušela a pilovala své tiché písničky, které možná i proto nikdy nezněly nuceně.

Dnes mají na své straně nejen nezávislou scénu, ale i běžné popové publikum, pro něž jsou svou zábavností i melodiemi příjemným osvěžením i protikladem ze zámoří se přilévající vlně všudypřítomného (a občas svou zaměnitelností značně otravného) R’n’B i hip hopu. A dokonce i u nás už při své první návštěvě v pražských Žlutých lázních v roce 2015 přilákali podle pořadatelů pět tisíc návštěvníků. O čemž se, přiznejme si otevřeně, většině trendových nezávislých senzací může jen zdát.

Vše o Colours of Ostrava 2017 najdete zde >>>

Letošní, třetí, zamyšlenější a už ne tak veselá deska Relaxer nicméně ukazuje, že to poslední, po čem Alt-J touží, je opakovat předchozí, i když úspěšný, recept. A nechat se vtěsnat někam, kde by je rádi měli hlavně ti ostatní. Snad i proto se hodnocení alba tak lišila: zatímco americký magazín Pitchfork mu udělil 46 %, recenzenti britských The Telegraph, Clash Music, New Musical Express i Q Magazine se shodli na osmdesáti. Na to, že tahle kapela si nejspíš bude i v budoucnu dělat jen to, co baví ji, si zkrátka budou všichni muset zvyknout.

Alt-J vystoupí na Colours of Ostrava ve středu 19. července od 21:15 na Česká spořitelna stage.

Antonín Kocábek


Klíčová slova: Alt-J, hudba, festival, Colours of Ostrava


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,060
28,950
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější