nahoru

Norah Jones: Několikanásobná držitelka Grammy se poprvé představí českým fanouškům

Antonín Kocábek20. července 2017 • 15:30
Norah Jones
Norah Jones
• foto: 
Colours of Ostrava

Zavedených a podobně slavných interpretů, kteří u nás ještě nikdy nevystoupili, už při čilé aktivitě českých promotérů nezbývá mnoho. Ale křehká americká pia­nistka, i po více než patnácti letech na scéně, dosud svým českým příznivcům koncertní návštěvu dlužila.

Než se vydala na sólovou dráhu, otrkávala se na skladbách slavnějších předchůdců v čele s milovanou Billie Holiday. Tehdy se ještě k jejímu jménu často dodávalo, že je dcerou proslulého sitáristy Raviho Šankara. Když v roce 2002 vyšel debut Come Away with Me, už to nebylo potřeba – z jeho vyzrálosti a invenčního spojení jazzu, popu a špetky country si všichni doslova sedli na zadek. Ne nadarmo se ho následně prodalo skoro třicet miliónů kusů a zpěvačka za něj sklidila osm cen Grammy.

Ani v následujících letech ale nenechala nikoho na pochybách o svých skladatelských, muzikantských i pěveckých schopnostech – vyzkoušela si polohy blíže ke country i k popu a před pěti lety k nahrávání přizvala i nadžánrového producenta Danger Mouse. O otevřenosti i všestrannosti pianistky, jež občas vezme do ruky i kytaru, dobře vypovídaly i další spolupráce: v jejich výčtu se potkávají natolik žánrově vzdálená jména, jakými jsou Herbie Hancock, Billie Joe Armstrong, Outkast, Willie Nel­son nebo Foo Fighters.

O to víc mnohé překvapilo, když se loni na své zatím poslední nahrávce Day Breaks vrátila obloukem ke svým kořenům a spojení jazzu s popem. S početnou sestavou hostů, mezi nimiž nechybějí ani hvězdná jména, jakými jsou saxofonista Wayne Shorter či basista John Patitucci, to snad ani nemohlo dopadnout špatně.

Vše o Colours of Ostrava 2017 najdete zde >>>

Právě na tvorbě Norah Jones se dobře ukazuje, jak je komické, když někdo upřednostňuje jen „mladou hudbu“. Čas totiž pracuje spíš pro než proti ní. A jestli současné hvězdy Adele nebo Jamie Cullum mohou někomu děkovat za dobře připravenou cestu, pak je to právě ona. „Motivuje mě už jen fakt, že mě baví a užívám si to, co dělám,“ vysvětlila dvojnásobná matka před rokem v rozhovoru pro deník Inde­pendent. „Proč bych s tím jinak všechny otravovala?“

Norah Jones můžete na Colours of Ostrava vidět ve čtvrtek 30. července ve 21:15 na Česká spořitelna stage.

Antonín KocábekColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,060
28,950
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější