Blesk Aha! iABC Deník Sport
Hledej na Reflex.cz
 
Časopis roku 2008
Vydává Ringier ČR, a.s.

Tenisky v Sundance

Veronika Bednářová | (Tištěný Reflex, 28. 1. 2010)

Reflex 04/2010


Refrén


Říká se, že pravý nezávislý filmař se pozná podle toho, že nemá zimní boty.

Robert Redford v den zahájení

Foto: Reflex

"Krize se nebojím," řekl před začátkem festivalu v Sundance Robert Redford, když narážel na to, že "jeho" festival už je druhý rok finančně chudší.

Festival ovšem rozhodně není chudší dramaturgicky: letos přibyly dvě programové sekce: NEXT pro filmaře, kteří natočili filmy skutečně za pár korun, a Spotlights, jež ukáže snímky, které už uspěly na jiných festivalech.

Zlí jazykové tvrdí, že kdyby byl Sundance opravdu nezávislý, sekce NEXT se ani nemusela zavádět; vždyť všechny nezávislé filmy se přece točí za pár korun! Jenže to už dávno není pravda. Právě díky Sundance bylo v minulých letech jasně vidět, jak se nezávislý film rok od roku mění. Jestliže před deseti patnácti lety vznikala řada filmečků doslova na koleni, dnes se i nezávislé filmy hemží významnými herci a úroveň jejich produkce je vynikající (letos za všechny Adrien Brody ve sci-fisnímku Splice). Nářky na "zaprodávání" nezávislých tvůrců hollywoodským penězům se proto zvyšovaly každým rokem. Letos však Sundance zrušilo festivalové noviny, výrazně ubylo večírků a asi největší zdejší hvězdou je vynikající herec Philip Seymour Hoffman, který sem ovšem přijel jako debutující režisér s filmem Jack Goes Boating.

A tak i když Robert Redford proti postupné komercializaci festivalu nikdy nic nenamítal, může mít z krize vlastně radost. Festival se vrací ke kořenům a fakt, že občas někoho zebou nohy, jen přidává k jeho skvělé atmosféře.

Ano, kolem zasněženého hotelu Marriott, centra festivalu, opravdu pokuřuje spousta lidí v teniskách.







Diskuse k článku (celkem příspěvků: 0, nových: 0)
Zasílat reakce na označené příspěvky na e-mailovou adresu:
zasílat všechny nové příspěvky: